Główna Kącik Logopedy ...
... Email

W Kolegium Języków Obcych 9 kwietnia 2014 roku gościła pani Joanna Białobrzeska - osoba znana jako autorka podręczników, genialny pedagog, ciekawa osobowość. Wygłosiła wykład w ramach konferencji zatytułowanej „Szkoła wspierająca - edukacja i poczucie bezpieczeństwa najmłodszych”.   Pani Białobrzeska poruszyła wiele ciekawych i zarazem ważnych kwestii. Powiedziała o zadaniach pedagoga, którego postawiła obok księdza i lekarza jako tych, którzy „dotykają” duszy człowieka. Mówiła o trudzie wychowania dzieci w czasach, w których oczywistym jest już dla najmłodszych, że w zestawieniu „być” i „mieć” ważniejsze jest to drugie; w których w czasopismach dla dzieci pojawiają się stale trzy tematy: w co się ubrać? Jak poderwać jego/ją? Jak sobie wywróżyć przyszłość?

Pani Białobrzeska wspomniała także o „bezpłatnym podręczniku”, który tak naprawdę nie jest bezpłatny, bo pieniądze na niego pochodzą przecież z naszych podatków. Zaznaczyła przy tym słusznie, iż monopol na jedną rzecz znaczy, że nie powstaną inne, lepsze.

Na spotkaniu można było usłyszeć także o wynikach badań, zgodnie z którymi aż 51% rodziców przyznaje, iż telewizja jest elektroniczną niańką dla ich dzieci. „W jakim środowisku żyjesz, w takim się wychowasz” - skwitowała prelegentka. Postawiła za wzór edukację w Finlandii, gdzie położono nacisk na czytelnictwo. Mówiła, by „uczyć mimochodem”, zainteresować uczniów światem, nie bać się wysoko stawiać poprzeczkę pomimo może mniejszych wymagań podstawy programowej.

Jedną z istotniejszych według mnie kwestii, na które pani Joanna Białobrzeska zwróciła uwagę, jest brak uczenia dzieci odpowiedzialności. Jak powiedziała, nie są one uczone, że ich zachowanie niesie za sobą skutki, że np. jeśli nie odrobią pracy domowej, to nikt ich w tym nie wyręczy (nawet mama), że jeśli zrobią coś złego, to muszą naprawić krzywdę itd.

Spotkanie okazało się dla mnie powodem zadumy nad rolą pedagoga.

Kilka ważnych cytatów zanotowanych w czasie konferencji:

*  Mylę się, więc jestem. (Św. Augustyn)

* Ludzie uczą się wprost proporcjonalnie do tego, jak dobrze się przy tym bawią. (Bob Pike)

* Uczeń da z siebie wszystko, jeżeli nauczyciel pomoże mu uchwycić znaczenie tego, czego się uczy. (Jan Paweł II)

* Życie składa się z drobiazgów.

Zainteresowanym polecam blog Joanny Białobrzeskiej: www.bialobrzeska.pl

Monika Popławska