Główna Projekty realizowane "Niepodległa"
OGŁOSZENIA

Nasza szkoła realizuje projekt "Niepodległa"

"Niepodległa"
*** Email

 

Działania w ramach programu „Godność, Wolność, Niepodległość” sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

 
Akcja "Rekord dla Niepodległej" Email

 

 
Apel oraz wystawa okolicznościowa poświęcone setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Email

Dnia 29 października 2018r. w Szkole Podstawowej im. Unitów Podlaskich w Olszance odbył się uroczysty apel poświęcony 100.  rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzedzony dwudniową wystawą pamiątek historycznych. Uroczystość była podsumowaniem finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017, w którym nasza szkoła wzięła udział. Na wstępie pan dyrektor  Wojciech Wawryniuk przywitał wszystkich przybyłych gości.

Następnie uczniowie najstarszych klas w sugestywny i bardzo ciekawy sposób streścili historię  polskiej pieśni patriotycznej.

Następnie uwagę zgromadzonych przykuły wiersze przy akompaniamencie muzyki F. Chopina. Po recytacji nie sposób było nie zadać sobie pytania: ,,Czym jest dla mnie Ojczyzna?’’.

Po chwili refleksji zaproszony na dzisiejszą uroczystość, pan  Waldemar Kosieradzki przedstawił zgromadzonym informacje dotyczące powstania Muzeum Historii i Tradycji w Łosicach. Opowiedział on  także o  początkach działań oddziału Majora Zenona. Dzięki staraniom Pana Waldemara Kosieradzkiego powstał, nie tylko  film o akcjach zbrojnych oddziału majora Zenona,  lecz także została zorganizowana wystawa w Senacie Rzeczpospolitej Polskiej opisująca szlak bojowy oddziału partyzanckiego 34 pułku piechoty Armii Krajowej 9 Podlaskiej Dywizji Piechoty AK, którym dowodził Stefan Wyrzykowski ps. Zenon.  Wystawę tę oraz zbiór pamiątek związanych z oddziałem Majora Zenona w naszej szkole zorganizowaliśmy pod hasłem: „Przeciw okupantom, czyli historia oddziału Majora Zenona”. Dopełnieniem prezentacji było wysłuchanie wierszy sanitariuszki oddziału majora Zenona  pani Aliny Fedorowicz ps. Marta, która wierszem opisywała historię oddziału. Było to bardzo wzruszające doznanie, które niewątpliwie zostanie w naszej pamięci na długi czas.

Poruszającym momentem uroczystości było wręczenie przez pana dyrektora Wojciecha Wawryniuka specjalnego wydania Szkolnej Gazetki Kleksik osobom, które podzieliły się z naszymi uczniami swoimi wspomnieniami z czasów II wojny światowej. Cykl wywiadów pod hasłem ,,Przekazali nam dziadkowie - czyli zebranie wspomnień na temat kształtowania się państwowości Polski przez Redakcję Szkolnej Gazetki Kleksik’’. Dzięki spisaniu przez wnuczki wspomnień swoich dziadków i babć, ocalone zostały bezcenne informacje dotyczące odczuć jakie targały uczestników poszczególnych wydarzeń.

Zakończeniem, a zarazem podsumowaniem apelu była wystawa, poświęcona walkom o niepodległość naszej ojczyzny oraz czasom, w których kształtowała się polskość naszego narodu. Największe wrażenie na większości osób zwiedzających wystawę wywarła kapsuła z Ziemią Katyńską oraz oryginalne numery gazet wydanych na kilka godzin przed  wybuchem II wojny światowej jak też te, które opisywały działania w pierwszych dniach wojny.
Na koniec zaproszeni goście oraz uczniowie udali się świątecznie udekorowany  skromny poczęstunek .

Mamy nadzieję, że piękna a zarazem bardzo trudna lekcja historii Polski,  na długo zapadnie w pamięci młodszemu pokoleniu. Powinniśmy być dumni z dokonań naszych przodków i być im wdzięczni za to, że dzięki nim żyjemy w wolnym kraju.

Zapraszamy do galerii...

 
FESTIWAL PIEŚNI I POEZJI PATRIOTYCZNEJ Z NUTKĄ I STROFĄ BIAŁO - CZERWONĄ Email

26 października 2018r. w naszej szkole odbył się FESTIWAL PIEŚNI I POEZJI Z NUTKĄ I STROFĄ BIAŁO - CZERWONĄ. Festiwal wpisał się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.W I części spotkania uczniowie klasy VIII, którzy wcielili się w wybitne postacie historyczne i literackie przybliżyli nam polskie pieśni patriotyczne od średniowiecza do czasów współczesnych.
W II części odbyła się prezentacja pieśni i piosenek, które przygotowały poszczególne klasy. Pieśni, które zaśpiewaliśmy były wyrazem hołdu dla pokolenia tych, którzy rzucili na stos swój życia los, oraz dla Józefa Piłsudskiego jako podziękowanie za wolną Polskę.

Zapraszamy do galerii...

 
Zaproszenie Email

 
Rajd rowerowy "Śladami historii - po flagę narodową" Email

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości spowodowała, że w wielu środowiskach rozpoczęto wracać pamięcią do miejsc  istotnych dla małych ojczyzn, do postaci, które odegrały niebagatelna rolę w walce na drodze kształtowania świadomości obywatelskiej.

Jest to czas, w którym jak nigdy dotąd, nasiliła się  troska o miejsca pamięci narodowej. Szczególnie ważnym jest to, aby w tych wydarzeniach brało udział młode pokolenie.

Taka manifestacja przywiązania do tradycji oraz miejsc związanych z historią miała miejsce na terenie Gminy Olszanka.

Społeczność Szkoły Podstawowej im. Unitów Podlaskich w Olszance podeszła poważnie do uczczenia setnej  rocznicy odzyskania niepodległości. W ramach projektu „Godność , wolność, niepodległość” sfinansowanego ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA  na lata 2017-2021 uczniowie oraz nauczyciele opracowali trasę rajdu rowerowego.

Wytypowano miejsca, które są ważne dla walki o godność oraz suwerenność narodu polskiego. Opracowano i  wykonano tablice pamiątkowe, na których zamieszczono mapkę gminy oraz opisano te  miejsca na terenie Gminy Olszanka, które warto zobaczyć.

W słoneczny październikowy poranek, uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej im. Unitów Podlaskich w Olszance, wyruszyli na rajd rowerowy szlakiem miejsc pamięci przez Gminę Olszanka. W sumie uczniowie odwiedzili  osiem takich miejsc.

Więcej…
 
Rajd rowerowy Email

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2