Główna Projekty realizowane "Niepodległa" WYCIECZKA „Drogami Niepodległości – Tajemniczy kopiec w Zawadach Majówce”
OGŁOSZENIA

Nasza szkoła realizuje projekt "Niepodległa"

WYCIECZKA „Drogami Niepodległości – Tajemniczy kopiec w Zawadach Majówce” Email

W ramach ogólnokrajowych obchodów 100-nej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez państwo Polskie, uczniowie naszej szkoły  włączyli się do uczczenia tego wydarzenia. Jednym z pomysłów na upamiętnienie tej rocznicy był wyjazd edukacyjny „Drogami Niepodległości – Tajemniczy kopiec w  Zawadach Majówce”.


Pierwszą częścią tego działania była opowieść ilustrowana scenką dramową w wykonaniu naszych kolegów  o tym  jak Polska utraciła wolność oraz jak Polacy walczyli o niepodległość. Następnie obejrzeliśmy film „Animowana Historia Polski” oraz “Z albumu dziadka- historia Józefa Piłsudskiego”. Kolejnym etapem odkrywania historii tajemniczego kopca był wyjazd autokarowy do Zawad Majówka. Podczas drogi śpiewaliśmy pieśni żołnierskie i legionowe. Po dotarciu na miejsce czekała  na nas niespodzianka. Była nią wizyta i opowieść p. Janiny Wasiluk lat 91, która jako dziecko brała udział
w uroczystościach poświęcenia kopca. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu znicza wróciliśmy do szkoły. Po obiedzie przystąpiliśmy do dalszego poznawania tajemniczego kopca. Zapoznaliśmy się z udokumentowanymi materiałami:  zdjęciami, wycinkami z gazet, filmem z poświęcenia kopca w Zawadach- Majówce z roku 1936. Następnie obejrzeliśmy  wywiad z osobami, które jako dzieci brały udział w usypywaniu kopca: p. Tadeuszem Siwko, l. 93 zamieszkałym w Rudniku oraz p. Stanisławą Stefaniuk, l. 95 zamieszkałą w Płosodrzy. Podsumowaniem zbierania informacji o kopcu było wykonanie klasowego, plastycznego projektu – „ Kopiec w Majówce” oraz wykonanie pracy technicznej –„Serce dla Niepodległej”, które będzie ozdobą naszych galowych strojów podczas akademii z okazji Święta 11 listopada. Wiele radości sprawiły nam również zabawy ze śpiewem „Co babcia i dziadek śpiewali kiedy byli mali” oraz pyszne hot -dogi, które dodały nam sił po wyczerpującym odkrywaniu historii tajemniczego kopca.

Zapraszamy do galerii...